top of page

Adrian Michał Sielicki

Pisarz. Autor.

Myśliciel? Może coś w tym jest! 

Opowiadam historie, bo to najlepsza rzecz,

jaką można zrobić dla drugiego człowieka.

Jestem magistrem teologii i nauczycielem historii. Największą moją pasją jest Biblia,

a szczególnie Ewangelia wg św. Jana

Mam swoich mistrzów i jestem wielkim fanem kilku autorów. Jednak chcąc uniknąć porównań

z większymi ode mnie, zachowam ich nazwiska

w tajemnicy! 

FB_IMG_1576317067977.jpg
Strona główna: Witaj
64747421_2533224936701129_4216243397322604544_o_edited.png

O autorze

Pisanie od zawsze jest moją pasją, zaś możliwość przekształcenia go w satysfakcjonującą pracę to jedno z moich największych osiągnięć. Wszystko zaczęło się w 2012 roku, kiedy spotkałem się z Joanną Alicją Brylowską. Podczas długiej rozmowy zaproponowała mi napisanie libretta do musicalu. Od tamtej pory ciągle się rozwijam i pracuję nad technikami pisania oraz rozwojem własnego stylu. Zachęcam do dalszego czytania, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mojej pracy. Możesz również do mnie napisać. Będzie mi bardzo miło!

Strona główna: Info
PREMIERA (6).jpg

PSAŁTERZ ŚLĄSKI

Premiera już 11 listopada 2023 r.!

Już 11 listopada o godzinie 18:00 odbędzie się PREMIERA oratorium jaworskiego „Psałterz Śląski”. Stworzone specjalnie dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Marcina w Jaworze. 
Po raz kolejny udało nam się połączyć siły z ogromem fantastycznych ludzi! Tym razem tworzymy wspólnie z Legnicą, Wałbrzychem, Wrocławiem i Żorami! Tak, proszę Państwa! Bo przecież to w końcu PSAŁTERZ ŚLĄSKI!
Po pierwsze: Orkiestra Symfoniczna i dwa chóry! Po drugie: czwórka fantastycznych solistów: Teresa Ragan, Ewa Kruczek, Wojciech Kwiecień i Adam Aleksander Gola oraz narrator: Artur Banaszkiewicz. Po trzecie: niesamowicie fantastyczna muzyka, którą skomponował Mateusz Kazimierski. Pełna nawiązań do polskiej kultury, melodii poruszających serce, dźwięków dotykających ducha!  Po czwarte: libretto, które pisałem przez ponad pół roku. Jest to opowieść w której przenikają się cztery rzeczywistości:

I. Polskość - bo przecież 11 listopada, to wspomnienie odzyskania niepodległości przez Naród Polski.

II. Święty biskup Marcin, który jest patronem tego dnia, ale też kościoła, dla którego to oratorium powstaje.

III. Śląsk ze swoimi polanami, górami, rzekami, jeziorami.

IV. Ludzie - mieszkańcy Śląska, ich historie, ich wiara, ich rozterki, ich miłości. Okazuje się, że udało mi sie stworzyć coś, co pomimo tak dużej różnorodności tematycznej, pozostało bardzo uniwersalne.
To oratorium, to moja, to Wasza, to NASZA historia.
A wszystko dlatego, że wszedłem do tego jaworskiego kościoła i zobaczyłem jego piękno! Właśnie wtedy Proboszcz, Ks. Łukasz Misiak, powiedział do mnie: „Adrian, patrzysz na to wnętrze… Może byś napisał oratorium”, a ja odpowiedziałem: „Księże! To byłoby niesamowite oratorium! Oczywiście, że napiszę!”. 
Zarezerwujcie sobie czas i przyjedźcie 11 listopada do Jawora. Obiecuję Wam, że będziecie się śmiać, płakać, wspominać, marzyć. Od pierwszego słowa tego oratorium „Wierzę” po ostatnie słowo „Amen”. 

Strona główna: Informacje
pobrane_edited.jpg

"NIESZPORY NADZIEI"

Kantata na 75-lecie obecności ikony Matki Bożej Strażniczki Naszej Nadziei w legnickiej katedrze.

Ikona Matki Bożej Strażniczki Naszej Nadziei przybyła do Legnicy w 1945 roku wraz z parafianami z Nadwórnej (dziś Ukraina). Byli to przesiedleńcy na tzw. "ziemie odzyskane". Jednak dopiero jesienią 1947 roku została przeniesiona do kościoła św. Ap. Piotra i Pawła w Legnicy (dziś Katedra legnicka). W roku 2022 mija 75 lat obecności ikony Matki Bożej Strażniczki Naszej Nadziei w legnickiej Katedrze.

Ikona ta powstała najprawdopodobniej w drugiej połowie XVII wieku. Była bliska ludziom podczas bardzo trudnych wydarzeń: rozbiorów Polski, I wojny światowej, II wojny światowej, podczas deportacji i w latach komunizmu. Jest też obecna dziś, niosąc nadzieję każdemu, kto jej potrzebuje. 

Jeśli kiedykolwiek zabrakło Ci nadziei, jeśli z bezsilności potrafiłeś tylko płakać, to doskonale Cię rozumiem. Wiedz, że właśnie takie doświadczenie spowodowało powstanie tej kantaty. Lecz Maryja robi z tą kantatą coś niesamowitego! Po prostu wlewa nadzieję. Jakby chodziła między nami wszystkimi i dawała małe prezenty pełne nadziei. Każdemu.

Poukładałem jedynie słowa, żeby ładnie opowiadały. Mateusz Tarkowski poukładał nuty, żeby brzmiały jak należy. Mateusz Kazimierski spiął to w całość. I choć jesteśmy szumnie brzmiącymi "twórcami", to jestem przekonany, że bardziej pasowałoby: wyrobnik wierszokleta i rzemieślnik nutowy! Zrobiliśmy to, co mieliśmy zrobić. Resztę zrobił już Bóg.

TERMINARZ DOSTĘPNY NA STRONIE: www.nieszporynadziei.pl

Strona główna: Informacje

"Pieśń Miłości"

oratorium o św. Sebastianie

We wrześniu 2022 roku w Polkowicach odbyła się premiera oratorium "Pieśń Miłości".

Muzykę do moich słów skomponował Daniel Dziuda. 

Oratorium powstało z racji ogłoszenia św. Sebastiana Patronem miasta Polkowice. 

Wykonawcami byli: Cantus Mirabilis, Sonus Animae,  Aleksandra Lisowska-Gołek oraz Kamil Huszczo.

Piesn-Milosci-oratorium-strona3-scaled.webp
Strona główna: Informacje
Matka-Boska-Łaskawa-z-Krzeszowa.jpg

"Litanie krzeszowskie"

2 czerwca 2022 roku miała miejsce prapremiera kantaty "Litanie krzeszowskie" w legnickiej Katedrze św. ap. Piotra i Pawła. Premiera odbyła się w Krzeszowie 6 czerwca 2022 roku w Bazylice Mniejszej i była transmitowana przez TV Trwam (koncert można obejrzeć klikając TUTAJ - od 2 minuty, do 35 minuty).  

Kantata powstała z racji 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Legnicy oraz koronacji ikony Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa. Muzykę do moich słów skomponował Mateusz Kazimierski. Kantata powstała przy współpracy z Fundacją "Europejska Perła Baroku" z Krzeszowa. 

WYKONAWCY:

Sopran: Weronika Ogonowska

Baryton: Daniel Dziuda

Chór Katedry legnickiej

Zespół wokalny Cantus Mirabilis

Zespół instrumentalny w składzie:

skrzypce I: Agnieszka Dubik

skrzypce II: Katarzyna Czapla

altówka: Magdalena Tkaczyszyn

wiolonczela: Rozalia Woźny

flet poprzeczny: Ola Kalinowska

fagot: Alicja Dołobizna

waltornia: Magdalena Latoch

Dyrygent: Mateusz Kazimierski

Więcej informacji
Strona główna: Informacje

"Pocałunek Boga" już na Spotify

Miło mi poinformować, że oratorium "Pocałunek Boga" jest już dostępne na Spotify :) KLIKNIJ TUTAJ

Do publikacji.jpg
Strona główna: Najnowsze projekty
Okładka Płyty CD Wysokie Niebo.png

"Modlitwa Kościoła" do posłuchania na Spotify

Oratorium "Modlitwa Kościoła", które powstało z okazji 680. rocznicy konsekracji legnickiej Katedry, jest już dostępne do posłuchania na Spotify. KLIKNIJ TUTAJ

Strona główna: Najnowsze projekty
legnica-04-960x600.jpg

oratorium
MODLITWA KOŚCIOŁA

muzyka: Daniel Dziuda 

słowa: Adrian Sielicki

WYKONAWCY:

zespół wokalny CANTUS MIRABILIS

kwartet smyczkowy SONUS ANIMAE

PREMIERA

19 września 2021 r.

godz. 20:00

Katedra Legnicka

www.modlitwakosciola.pl

Strona główna: Witamy

BLOG!

30 marca 2020 r.

Zapraszam was do zaglądania na mojego bloga, gdzie postanowiłem podzielić się historią tworzenia musicali, oratoriów i wielu innych rzeczy, w których brałem udział. 

Będziecie mogli przeczytać o tym, o czym zazwyczaj nie ma czasu opowiadać.

Blogi
Strona główna: Najnowsza książka

Tryptyk Legnicki

2016-2018

Tryptyk Legnicki, to zbiór trzech oratoriów, które współtworzyłem z kompozytorem Mateuszem Kazimierskim. 

Pierwsze oratorium, "Szczęśliwi!", powstało na diecezjalny etap ŚDM, które organizowane były w Krakowie. Rok później miała miejsce premiera oratorium "Ja Jestem", napisanego z okazji 25-lecia Diecezji Legnickiej. 

Ostatnim oratorium, wchodzącym w skład Tryptyku, był utwór "Pocałunek Boga", który napisaliśmy z racji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

Strona główna: Najnowsza książka

Musicale

2012-2016

Moja przygoda z musicalem rozpoczęła się w 2012 roku, kiedy podjąłem się napisania libretta do "1241. Bitwa pod Legnicą". W 2015 roku miała miejsce premiera musicalu "Śpiąca", a rok później musicalu "Brama". 

Muzykę do tych librett komponowali kolejno: Andrzej Łucki, Krzysztof Augustyniak, Mateusz Kazimierski oraz Patryk Scelina. 

Wszystkie spektakle były realizowane przez grupę Młodzież Tworzy Musical, której koordynatorem była J.A. Brylowska.

Strona główna: Najnowsza książka

"Nikt nie potrafi zrozumieć lepiej niż wy, artyści, genialni twórcy piękna, czym był ów pathos, z jakim Bóg u świtu stworzenia przyglądał się dziełu swoich rąk.


Nieskończenie wiele razy odblask tamtego doznania pojawiał się w waszych oczach, artyści wszystkich czasów, gdy zdumieni tajemną mocą dźwięków i słów, kolorów i form, podziwialiście dzieła swego talentu, dostrzegając w nich jakby cień owego misterium stworzenia, w którym Bóg, jedyny Stwórca wszystkich rzeczy, zechciał niejako dać wam udział."

Jan Paweł II

Man at Desk
Strona główna: Cytat

Kontakt

Jednym z najciekawszych aspektów mojej pracy jest otrzymywanie opinii oraz interakcja z czytelnikami. W przypadku pytań lub komentarzy, po prostu się ze mną skontaktuj.

Dziękujemy za przesłanie!

Strona główna: Kontakt
Strona główna: Feed bloga
bottom of page